Akıllı robot süpürge satın alırken dikkat etmeniz gereken 10 önemli nokta

Teknolojinin hayatı kolaylaştıran son kıyağı akıllı robot süpürgeleri satın almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli 10 hususu önem sırasına göre sizler için listeledik.

Akıllı robot süpürgeler artık buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın gibi evin olmazsa olmaz araçlarından biri olarak kabul görmeye başladı. Bu minik atom karıncaların ilk deneyimden itibaren herkes için boyundan büyük işler başardığı iddiası kesinlikle kabul görüyor. Peki yeni bir akıllı robot süpürge satın almadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi özellikler kritik önemde. Uzun yıllara dayanan kullanım deneyimi sonrasında ana başlıkları ile 10 önemli noktayı önem sırasına göre listeledik.

1. Emiş gücü

Akıllı robot süpürgeleri çoğunlukla süpürme amacıyla kullanıyoruz. Bu noktada zaten kusursuz bir iş çıkardıkları tartışılmaz. Bu nedenle bir cihazı satın almaya karar vermeden önce emiş gücüne bakmakta yarar var. Günümüzde akıllı robot süpürgeler artık 3000Pa emiş gücü düzeyini aşmaya başlamış durumda. Giriş seviyesindeki fiyat performans modelleri bile 2000Pa düzeyinin üzerindeyken alacağınız modelin en kötü ihtimalle 2200-2400 seviyelerinde olmasına dikkat etmenizde yarar var. 2000Pa düzeyindeki akıllı robot süpürgeler toz, kırıntı gibi parçaları rahatça emebilirken 3000Pa düzeyindeki cihazlar, metal, cam kırıkları, kum veya taş tanecikleri gibi kirleri de emebilecektir

2. Toz haznesi kapasitesi

İyi bir süpürme performansı elde ettik ancak iyi süpürürken sürekli toz haznesi doluyorsa bu da bir dezavantaj olacaktır zira bu durumda büyük bir eviniz varsa toz haznesi hemen dolacaktır. Ayrıca evinizde evcil hayvanınız varsa bu durumda da toz haznesi daha sık dolabilir. Bu durumda sürekli toz boşaltmakla uğraşacaksınız. Eğer sürekli toz boşaltmakla uğraşmayayım en azından bir kez temizliği bitirsin diyorsanız alacağınız akıllı robot süpürgenin en azından 400-500ml’den büyük kapasiteli bir toz haznesine sahip olduğunan emin olmanızda yarar var.

Lidar sensör en önemli detaylardan

3. Evin krokisini çıkarabiliyor mu? Lidar sensör?

Adı üstünden akıllı robot süpürge. Evin krokisini çıkarsın, mutfağı git temizle dediğimde temizleyebilsin gibi hassasiyetlerinizin olması bir lüks değil zaruret olarak görülmeli. Bu noktada da 2 seçenek karşımıza çıkacak. Lidar sensör ve kameralı SLAM teknolojisi. Lidar sensör otonom araçlarda bulunan bir teknoloji. Lazer ışını gönderip, dönen yansımaya göre mesafe ölçen, engelleri görebilen lidar sayesinde akıllı robot süpürgeler hem çok hızlı ve tutarlı kroki çıkarıp yolunu bulabiliyor hem de çalışmak için ışığa ihtiyaç duymuyor. Kameralı modeller ise öndeki bir kameradan topladığı görüntüler ile yolunu bulabiliyor ancak bu modellerin yeterince tutarlı çalışmadığını ve çalışabilmesi için odanın yeterince aydınlatılmış olmasına ihtiyaç duyduğunu belirtelim.

4. Pil büyüklüğü

Pil büyüklüğü bazı kullanıcılar için çok önemli görünmese de bizce kritik bir öneme sahip. Eviniz büyükse ve pili küçük bir model kullanıyorsanız cihaz sürekli şarj olmak için istasyona dönmek zorunda kalacak bu da temizlik süresinin uzamasına sebep olacaktır. Güncel koşullara baktığımızda 5000mAh kapasite seviyesinin çok altında bir model almamakta yarar var.

5. Satış sonrası destek

Akıllı robot süpürgeler kolay kolay bozulan cihazlar olmasa da olası bir arıza durumunda tamirini sağlayabileceğiniz yer bulmak pek de kolay olmayacaktır. Ülkemizde 2 yıl garanti yasal olarak bir zorunluluk ancak ürünü satın aldıktan sonra satıcıya ulaşabileceğinizin bir garantisi olması lazım. Bu nedenle hem satış noktası hem de satıcı anlamında olası sorunda sorun yaşamayacağınıza emin olduğunuz bir yerden ürünü satın almak çok önemli. Gerekirse bu tercih uğrunca biraz daha fazla ödeme yapmaya kesinlikle değer.

6. Çoklu harita desteği

Eğer çok katlı bir eviniz varsa veya akıllı robot süpürgenizi zaman zaman farklı lokasyonlarda kullanma ihtimaliniz varsa çoklu harita desteğine sahip bir model çok işe yarayacaktır. Yazlığa götürüp yazlık haritasını seçerek sanki hep oradaymışçasına cihazın temizliğe devam etmesi ihtiyaca göre kritik bir kazanım olabilir.

7. Otomatik toz boşaltma istasyonu

Son bir yılda satışa sunulan akıllı robot süpürgelerin en güzel ve en yaygın yeniliği otomatik toz boşaltma istasyonuna sahip olmaları. Bu sayede toz haznesi dolan cihazlar istasyona gidip tozu boşaltıyor ve bu zahmeti ortadan kaldırıyor. Hem de son derece hijyenik. Size düşense sadece 15, 20 veya 30 günde bir torbayı çıkarıp çöpe atmak ve yerine yenisini takmak oluyor.

Mümkünse robot süpürgeniz koltukların altına girebilecek kadar ince olmalı.

8. Yükseklik: Umursanmayan ama çok kritik özellik

Bu konu çok önemsenmiyor olsa da evinizdeki eşyaların durumuna göre bir robot süpürge tercih etmek çok işinize yarayabilir. Günümüzde akıllı robot süpürgeler ortalama 9-10cm yüksekliğinde. Tabi çok daha ince modeller ve çok daha kalın modeller de var. Eğer satın alacağınız akıllı robot süpürge koltukların altına giremezse bu otomatik temizlik deneyiminin ciddi anlamda sekteye uğraması anlamına gelecektir. Tavsiyemiz bir modele karar vermeden önce koltuklarınızın yüksekliğini ölçüp mümkün ise tercihinizi buna göre yapmanız olacaktır.

9. Gürültü düzeyi

Akıllı robot süpürgeler genelde çok aşırı gürültülü çalışmasa da emiş gücü arttıkça gürültü düzeyi de bir parça artabiliyor. Eğer gürültü sizin için can sıkıcı bir konuysa bu noktada görece bir tercih yapabilirsiniz. Bazı modeller yüksek emiş gücüne karşın daha sessiz çalışabiliyor. Sitemizdeki listelemelerde tüm modellerin emiş güçlerini de paylaşıyoruz.

10. iOS ve Android uygulamaları

Bu cihazların akıllı özelliklerini akıllı telefonlarımız üzerinden kontrol ederek kullanabiliyoruz. Bu nedenle iOS ve Android uygulamalarını yetkinlikleri veya kullanım kolaylıkları da son maddede incelenebilir. Satın almadan önce alacağınız modelin hangi uygulama ile çalıştığına bakabilir, Türkçe dil desteğinin olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Yorumlarınızı duymak isteriz

Yanıt yazın

iyisibumu
Logo
Enable registration in settings - general
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0